יום ראשון, 12 במרץ 2017

החדשות הטובות של ישראל 12 במרץ 17


החדשות הטובות של ישראל 12 במרץ 17.

בין כותרות השבוע של החדשות הטובות של ישראל:

פיתוח ישראלי המגן על מנתחים מקרינת רנטגן.
ממשלת ישראל מעניקה כרטיסי אשראי לרכישת מזון למשפחות נזקקות.
סודה סטרים מקדמת דו קיום על האריזות שלה.
רשת מהירות גבוהה מבוססת על טכנולוגיה ישראלית תיפרש מלונדון ועד מוסקבה.
200 מיליון משתמשים ל "פייס בוק לייט" הישראלית.
מספר התיירים שביקרו בישראל בחודשים ינואר פברואר גבוה ב25% מבשנה שעברה.
קבוצת הבייסבול הישראלית ניצחה את כל משחקיה בשלב הבתים של הWorld Baseball Classic 
"נוצרים ידידי ישראל" ראיינו את עבדכם הנאמן – עורך החדשות הטובות של ישראל.

הישגי הרפואה של ישראל

חולה עבר היפנוזה כדי להתגבר על פחד מMRI. מערכת הטיפול של Insightec  הישראלית, המבוססת MRI נמצאת בשימוש בבית החולים רמב"ם בחיפה לטובת טיפול ב TREMOR (רעדת). אחד המטופלים לקה בהתקף חרדה וסרב להתקרב למכונת הMRI. הצוות הרפואי נאלץ להפנט אותו כדי לאפשר את הטיפול שבסופו נרפא האיש ממחלתו.

עוד חדשות טובות בטיפול במחלת הפרקינסון. NeuroDerm הישראלית פרסמה תוצאות חיוביות של שלב 2 בניסוי טיפול הND0612H שבוצע ב 38 אנשים הסובלים בפרקינסון בשלב מתקדם. NeuroDerm תמשיך כעט אל שלב 3 בניסוי שיתבצע ב240 חולים ובסופו תגיש החברה בקשה לקבלת אישור CE (תו תקן אירופי).

שני פרסים לNovellusDx. החברה הישראלית זכתה בפרס בסך 900,000 דולר של קרן BIRD על יצירת טיפולי סרטן מותאמים אישית עבור מכון ה Delaware-based Gene Editing Institute. כמו כן זכתה NovellusDx בפרס הראשון בתחרות בינלאומית לחידושים של המכון הישראלי לאיכות.

מגנים על מנתחים מקרני איקס.  RadiAction הישראלית פיתחה התקן חדשני המגן על מנתחים מקרני רנטגן. הפיתוח יאפשר להגדיל את מספר הטיפולים המבוססים על טכנולוגיית רנטגן המבוצעים מידי שנה. RadiAction גייסה לאחרונה 5.7 מיליון דולר.

טיפול חדש במחלת ה ALS. החברה הישראלית NeuroSense Therapeutics  מפתחת טיפול למחלת ה ALS , טרשת אמיוטרופית צידית, הידועה גם כמחלת לו גריג. הטיפול מבוסס על תגלית של פרופסור ערן חומשטיין ממכון וויצמן שגילה מולקולת מיקרו אר. אנ. איי שחסרה בשריריהם של החולים במחלת ה ALS.

טיפול ישראלי במחלת הלוקימיה. כתבתי בעבר ש"טבע" השיקה גרסא גנרית של טיפול הGLEEVEC (אימניטיב מסילט) למחלת הלוקימיהמה שפספסתי אז הוא שGLEEVEC עצמה היא פיתוח ישראלי המבוסס על עבודתו של החוקר אלי כנעני ממכון ויצמן. ב2003 GLEEVEC הצילה את חייו של שחקן ההוקי היהודי סם פילד.

כריות אוויר להגנה בזמן נפילות. כמעט 3 מליון קשישים סובלים מידי שנה משברים חמורים באגן הנגרמים כתוצאה מנפילות. HIP -HOPE הישראלית היא חגורה חכמה המצוידת בחיישנים לזיהוי נפילה. משני צדדיה של החגורה ישנן כריות אוויר גדולות המתנפחות בזמן נפילה ועוטפות את עצם האגן לפני שהיא פוגעת בקרקע.

ישראל היא סובלנית ובינלאומית

יוזמה ממשלתית לתמיכה בנזקקים. כתבתי בעבר על כרטיסי האשראי לרכישת מזון שחולקו למשפחות נזקקות ע"י קרן כולל חב"ד. כעט מאמצת ממשלת ישראל את השיטה ומעניקה 500 ש"ח חודשיים ל10,800 משפחות באמצעות כרטיסי אשראי לרכישת מזון.

טכנולוגיה ישראלית מתגברת על מוגבלויות. Tackling disability הוא סרטון של יקופו לוצי סטודנט בית הספר לתקשורת ו Times of Israel .הסרטון מציג את מקימיהם של מספר מיזמים טכונולוגים בינהם Sesame ,  Listenapp ו UpNRide , ומראה כיצד הפיתוחים שלהם מסייעים לאלפי בני אדם עם מוגבלויות.

עוזרים לילדים עם צרכים מיוחדים לשמוח עם העצים. 600 מתנדבי מגן דוד אדום עזרו לשמח 70 ילדים עם מוגבלויות בט"ו בשבט – ראש השנה של העצים. האירוע מתקיים מידי שנה בשיתוף עם קרן קיימת לישראל.

פרח הטיס הערבי הראשון בהיסטוריה. לראשונה בתולדות מדינת ישראל החל צעיר ערבי נוצרי את דרכו בקורס טיס של צה"ל. ערבים נוצרים יכולים להתנדב לצה"ל. הצעיר עבר לאחרונה את המיונים הקשים והתקבל למסלול היוקרתי.

מנהיגים ערבים תומכים בשירות לאומי. לראשונה תומכים חברי כנסת ערבים בתכנית שירות לאומי לצעירים ערבים. התכנית דומה לזו שבה נוטלים חלק צעירות דתיות וצעירים דרוזים רבים המתנדבים בבתי ספר ובבתי חולים במקום לשרת בצה"ל.

אריזות הדו קיום של סודה סטרים. סודה סטרים היא חברה בינלאומית המתגאה בזהותה הישראלית. על האריזות החדשות של מוצרי סודה סטרים יוטבע דגל ישראל בתוספת הכיתוב "מוצר זה מיוצר על ידי יהודים וערבים העובדים כתף אל כתף בדו קיום ושלום".

המסע הקנדי לישראל. קבוצה של עשרה אזרחים קנדים עם צרכים מיוחדים הגיעו לישראל ל"ביקור נגישות" מיוחד בן עשרה ימים. בנוסף לביקור באתרי התיירות הקלסיים פגשו האורחים הקנדים את קבוצת "מותק של תאטרון", ואת חברי השדולה למען אנשים עם מוגבלויות של הכנסת ואפילו השתתפו החפירה ארכאולוגית.

ישראלים בגאנה. משלחת של עיתונאים אפרו אמריקאים התרשמה מהסיוע הישראלי בגאנה. בווינבה הם צפו בעבודתם של צעירים ישראלים יוצאי צה"ל שמלמדים ילדים מקומיים קריאה וכתיבה ומיומנויות שונות, בקומאסי פגשו ילדי גן שמשחקים ולומדים בליווי מדריכים ישראלים, ובאקרה ביקרו בספינת הדגל של הסיוע הישראלי - מרכז רפואי אוניברסיטאי בעל 675 מיטות אשפוז.

מדע וטכנולוגיה

אילת הפכה לעיר 4.5G. הוט מובייל ופארטנר השלימו את המהלך שהופך את אילת לעיר הראשונה של ישראל בעלת רשת 4.5G LTE סלולרית מתקדמת. לקוחותיהן האילתים של שתי החברות יכולו כעט ליהנות ממהירות גלישה של עד 100 Mbps.

50% חשמל סולרי בבסיס רמון. צה"ל יפעיל בקרוב את הפרוייקט הסולרי הגדול בתולדותיו. החווה הסולרית המוקמת בבסיס רמון ע"י החברה הישראלית  Enlight Renewable Energy תכלול 16,000 פאנלים סולרים שיספקו 5MW – חצי מהספק החשמל של הבסיס.

רשת מהירה מלונדון עד מוסקבה.  PacketLight Networks  הישראלית משתפת פעולה עם Avelacom הרוסית בהקמת רשת מהירות גבוה שתיפרש מלונדון ועד מוסקבה. הרשת שתתבסס על פתרונות החומרה האופטית של PacketLight. תפרש למרחק של1100 קילומטר ותספק מהירויות של 100G.

הדור הבא של מומחי הסייבר. ילדים ישראלים לומדים את אבני היסוד של הרשת. שגיא בר מקרן ראש"י, שמפעילה את המרכז הישראלי החדש לחינוך "סייבר" אומר:”בכתה א' הם לומדים את האותיות ולאחר מכן לומדים לקרוא ולכתוב, אנחנו בונים את רמת הידע הבאה – אצלנו הם לומדים לקודד.

הדרכות אבטחת מידע ליפנים. סייברביט, חברת הבת של אלביט מקימה מרכז הדמיה והדרכה מיוחד בטוקיו. המערכת הישראלית תסייע בשכלול מערך אבטחת המידע היפני לקראת אולימפיאדת טוקיו2020 וגם בעתיד היותר רחוק.

על שביל הסלט. אורי אלון, מקימה ובעליה של חוות ההדרכה החקלאית "שביל הסלט" במושב תלמי יוסף מספר על כמה מהירקות, הפירות והתבלינים המדהימים הגדלים ב"מדבר" הישראלי - גזרים סגולים, תותים מעופפים, פרחים אכילים וכמובן עגבניות שרי.

200 מיליון משתמשים פעילים לפייסבוק לייט. פייסבוק אומרת שאפליקציית הפייסבוק לייט שלה שפותחה בישראל מנגישה כיום את הרשת החברתית ליותר מ200 מליון בעלי טלפונים בטכנולוגיה נמוכה ברחבי העולם – כפול משנה שעברה. האפליקציה התומכת ב55 שפות פופולרית בברזילהודואינדונזיה, מקסיקו ובפיליפינים.

המטען הדק בעולם. המיזם הישראלי KADO גייס 1.2 מיליון דולר להשלמת פיתוחו של מה שאמור להיות מטען הקיר הקטן בעולם אותו אפשר לשאת גם בארנק. KADO מפתחת שני מטענים, אחד לסמארטפונים וטאבלטים והשני למחשבים ניידים. הפיתוח הקודם של מקימי החברה - MOBEEGO (מטען מתכלה) נמכר תמורת 6 מיליון דולרים.

כלכלה ועסקים

הכלכלה צמחה ב4% בשנה שעברה. כלכלת ישראל צמחה בשנת 2016 ב4% , עליה של אחוז וחצי מצמיחה של 2.5% ב2015. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את הנתונים העדכניים לפיהם התוצר הלאומי הגולמי צמח ב6.5% ברבעון האחרון של השנה שעברה.

יתרות המט"ח של ישראל ממשיכות לצמוח. יתרות המט"ח של ישראל עמדו בסוף חודש פברואר על 102 מיליארד דולרים, עליה של 420 מיליון דולרים מסוף חודש ינואר ושיא חדש נוסף.

חודש פברואר הטוב בהיסטוריה לתיירות הנכנסת. פתיחת השנה הטובה אי פעם לענף התיירות של ישראל. 467,000 תיירים נכנסו לישראל בחודשים ינואר - פברואר 2017, עליה של 25% מהתקופה המקבילה בשנה שעברה.

האטה של קרנות ההון סיכון בעולם – אבל לא בישראל. קרנות ההון סיכון של ישראל התחמקו מההאטה העולמית הודות ל א. הערך הראלי של החברות הישראליות. ב. התמקדות של ישראל בטכנולוגיה חדשנית ג. גידול בסבבי מימון מאוחרים ד. זרם השקעות חדש מאסיה.

הסכם השקעות עם יפן. שר האוצר של ישראל משה כחלון ועמיתו היפני פומיו קישידה חתמו על הסכם השקעות דו צדדי, צעד נוסף לחיזוק קשרי המסחר והקשרים הדיפלומטיים בין שתי המדינות.

אילת מכפילה את גודלה. העיר אילת צפויה לצמוח במידה משמעותית עם הקמתם של 7,000 חדרי מלון חדשים, 18,000 בתים חדשים, אזורי תעשיה, מרכז ספורט בינלאומי, גנים עירוניים ותשתית חדשה לפינוי אשפה.

טיסות לניו דלהי. כתבתי בעבר שאייר אינדיה מתחילה להפעיל טיסות בין תל אביב למומבאי. לאחרונה הודיע החברה גם על טיסה לניו דלהי שתתחיל לפעול בחודש מאי. מספר הנוסעים השנתי בטיסות השונות להודו עלה ב2016 ב22.8% והגיע ל158,000 איש.

אוניברסיטת תל אביב היא הסטארט אפ של "הסטארט אפים". ענקית המחשוב הבינלאומית סייג' דרגה את אוניברסיטת תל אביב במקום השמיני בעולם בהכשרתם של מקימי חברות "UNICORN” - כלומר חברות שערכן עולה על מיליארד דולר. בוגרי אוניברסיטת תל אביב הקימו שבע חברות כאלה בינהן ForeScout , ironSource ו Conduit.

מייעלים תהליכים עבור לקוחות "אביבה". המיזם הישראלי "HIBOB” מפתח מערכת ממוחשבת עבור ענקית הביטוח הבריטית "אביבה" בעלת שווי שוק של 20 מיליארד דולרים. המערכת מאפשרת לעסקים קטנים ובינוניים לייעל את תהליך עריכת תכניות החיסכון עבור עובדיהן.

החיים קצרים מדי מכדי לשבת במשרד משעמם. Mindspace הישראלית מספקת חללי עבודה מעוררי השראה לחברות סטארטאפ במיקומי פרימיום בתל אביב וגרמניה. Mindspace גייסה לאחרונה 15 מליון דולרים למימון פתיחתם של חמישה לוקיישנים חדשים והתרחבות באירופה וארה"ב.

שוקולד טבעוני ללא גלוטן.  Carmit Candy Industries הישראלית השיקה בתערוכת ה Natural Product Expo West, ב Anaheim ארה"ב את "MILK -ליין חטיפי השוקולד שלה. החטיפים הם ללא חלב, נטולי גלוטן, ללא חומרי צבע וללא חומרים משמרים – והם מתאימים לסובלים מרוב מקרי האלרגיה.

Servotronix שווה 170 מיליון דולר. ענקית האלקטרוניקה הסינית Midea Group  קיבלה שליטה על Servotronix הישראלית ברכישת מניות בשווי 170 מליון דולרים. Servotronix מפתחת פתרונות אוטומציה מבוססים על בקרת תנועה המסייעים בענפי יצור שונים כגון רובוטיקה, הדפסה, ציוד רפואי, אנרגיה מתחדשת וכו'. הפיתוח ימשיך בישראל.

תרבות, בידור וספורט

תמונות שיגרמו לכם לרצות לבקר בישראל.  Harper’s Bazaar  פירסמה 30 תמונות מרהיבות של ישראל של הצלם שרון צובלי.

הודית צמחונית נהנית מטעמיה של ישראל. כתבת האוכל ההודית Pankaja Srinivasan טועמת ממגוון הלחמים של ישראל ופוגשת את הקהילות השונות שאופות אותם.

צפו בזרזירים. בואו לצפות במופע מעוף הזרזירים בשמי הנגב. להקות ענק של אלפי זרזירים שנהנים לבלות את החורף בארץ הקודש, ממריעות מידי ערב אל שמי דרום הארץ וחגות באוויר בתיאום מפליא היוצר ריקוד צורות מסתורי ומרהיב.

מדליית זהב לסייפת ישראלית. הסייפת הישראלית הצעירה ורה קנבסקי זכתה במדליית זהב בתחרות ה EPEE באליפות אירופה לנוער בעיר פלובדיב בבולגריה. בת השבע עשרה גברה על שתי סייפות מאיטליה בדרך אל קרב הגמר בו ניצחה את אינה ברובקו האוקראינית בתוצאה 15-13.

הקבוצה הישראלית מנצחת במוקדמות אליפות העולם בבייסבול. קבוצת האנדרדוג מישראל ניצחה את המארחת דרום קוריאה בתוצאה 2 -1 באינינג העשירי במשחק הפתיחה של ה World Baseball .Classic. הקבוצה הישראלית המשיכה עם ניצחון 15-7 על הקבוצה מטייוון ועם 4-2 על הולנד והעפילה אל רבע הגמר מהמקום הראשון בבית. לאחר מכן הקבוצה ניצחה את קובה בתוצאה 4-1 במשחק הראשון של השלב השני בתחרות.

מדינה יהודית

נתגלתה דרך רומית בת 1900 שנה. ארכאולוגים ומתנדבים חשפו ליד בית שמש דרך רומית מהמאה השניה. הדרך חיברה בין הישוב הרומי בבית נטיף לירושליםבמקום נמצאו גם מטבעות עתיקים ביניהם כאלו שהוטבעו בשנת 67 לספירה, בימי המרד הגדול ובשנים 29 ו41 לספירה.

מתקינים מזוזה על דלתות  NovellusDx. רק בישראל – הרב יצחק גינצבורג התקין מזוזה על דלתות משרדיה החדשים של חברת הביוטק הישראלית NovellusDx. בטקס התקנת המזוזה דיבר הרב על חשיבות הרפואה והעזרא לאנשים חולים.

פורים! בין עם זו חבורה של ילדות לבושות כמו גיבורות על או חבורה של מבוגרים שלבושים כמו פיות זהו סימן בטוח שפורים הגיע וכל ישראל חוגגת.


בשורת החדשות הטובות. המקים והעורך של "החדשות הטובות של ישראל" התראיין אצל קוין הווארד מ"נוצרים ידידי ישראל". הראיון שודר ב200 תחנות רדיו בארה"ב. כאן תוכלו להקשיב לראיון – הקליקו על הקישור, גללו את העמוד עד שתגיעו לכותרת  “Proclaiming the Good News” והקליקו על החץ הירוק.

חושפים את פניה האמתיים של ישראל.

בחג הפורים אנחנו מתחפשים ומסתירים את פנינו מאחורי מסיכות לזכר סיפור מגילת אסתר שבו השתלשלות האירועים האמתית שהובילה להצלתו של העם היהודי מהשמדה מוצגת במסווה של סדרת צירופי מקרים. בעולם "המהופך" של היום, הישגיה החיוביים של מדינת ישראל נעלמים מעיני הקהל הרחב בעולם הודות למדיניותם של רשתות תקשורת מרכזיות. בעזרת כמה דוגמאות טריות אוריד את המסיכה ואחשוף את פניה האמתיים של ישראל.

מדענים ישראלים אחראים על פריצות דרך רבות שקראו לאחרונה בתחום הטיפול בסרטן, אבל אתם מעולם לא תדעו על כך אם מקור המידע היחיד שלכם הוא הBBC. בחודשים האחרונים הסתירה רשת הBBC ידיעות על טיפולים במחלות הלוקימיה, מלנומה, וסרטן הערמונית שפותחו בישראל. רק לאחר התנגדות של מכון וייצמן נאלצה ה BBC לשדר ראיון עם אחד הפרופסורים פורצי הדרך.

אם רשת BBC הייתה הוגנת כלפי ישראל היא הייתה משבחת את המחקר הישראלי פלסטיני המשותף שנערך לאחרונה בתחום גורמי הסיכון למחלת הלימפומה וזאת אחרי שבשנת 1999 דיווחה הרשת על מותו של חוסיין מלך ירדן ממחלה זו ממש. היא גם הייתה מציינת את הישגה של דר. שרית לריש מאוניברסיטת חיפה שאחראית על גילוי הARTS (חלבון שמווסת מוות תאי טבעי אבל חסר בתאים סרטניים) ואת פעילותו של המיזם ARTSaVIT שמפתח טיפול המבוסס על המחקר של דוקטור לריש. ואיך יכלו תחקירני ה BBC לפספס חברת ביוטק ישראלית  Medial EarlySign שמפתחת מערכת לזיהוי מוקדם של סרטן המעי הגס, סרטן מערכת העיכול העליונה, סרטן ריאות ואפילפסיה?

ממש רעדתי מכעס כאשר בתכנית רדיו של הBBC שבה דווח על מכונת אולטרסאונד חדשנית לטיפול ברעדת, לא הוזכר כלל שהמכונה היא פרי פיתוחה של החברה הישראלית  Insightec. העובדה הזו נקברה עמוק בתחתית הגרסה האינטרנטי של הידיעה. ושום איזכור לזה שמספר שבועות מאוחר יותר השתמשו רופאי בית החולים רמב"ם בחיפה במכונה של  Insightec כדי לרפא פלסטיני בן 60 מבית לחם שסבל ממחלת רעדת קשה. וכאשר האתלטית הנכה קלייר טומאס השלימה את מירוץ הGreat North run בבריטניה למרחק של 13.1 קילומטר בעזרת השלד החיצוני  ReWalk , הBBC וגם רשתות רבות נוספות לא דיווחו כלל על כך ש ReWalk הוא פיתוח ישראלי.

כעט אשפוך אור על פריצות דרך ישראליות נוספות בתחום הרפואה. מנתחים בבית החולים הדסה בירושלים יודעים היום לאתר ולתקן בעיות בעוברים כבר מגיל שמונה שבועות לאחר ההפריה - דופק לא סדיר, אנמיה, תאומים החולקים שליה, בקעים מולדים, פגיעות בחוט השדרה. רופאים ישראלים מצילים חיים עוד לפני שהם מתחילים.

קשה מאוד לאתר שברי דחיסה בחוליות עמוד השגרה אך אם תסרקו את צילום הרנטגן שלכם באמצעות הZebra Medical Vision האלגוריטם החדש של המערכת יוכל להעריך את רמת הסיכון שלכם ללקות בשברי דחיסה. חוקרים באוניברסיטה העברית בירושלים גילו שאנשים דיסלקטיים הם בעלי זכרון מרומז קצר יותר מאשר אנשים שאינם דיסלקטים. הדיסלקטים התקשו לזהות בשנית צליל ששמעו כמה רגעים קודם לכן. הממצאים יכולים לסייע באבחון מוקדם של דיסלקציה. טכנולוגיה חדישה שפותחה על ידי החברה הישראלית Medasense  מאפשרת לרופאים לעמוד את רמת הכאב שחשים חולים שאינם מסוגלים לתקשר, ולהתאים להם טיפול הולם.

האור בקצה המנהרה חוזר להאיר לאלה שעולמם חשך בעקבות AMD (ניוון רשתית) כתוצאה מהזדקנות. ראשית, ה FDA האמריקאי אישר לאחרונה את הפיתוח הישראלי  Implantable Miniature Telescope של חברת VisionCare ושנית, שתי חברות ישראליות Inomize  ו  Nano-Retina  משתפות פעולה בפיתוח Bio-Retina (רשתית ביונית) שתצא לשוק הפיתוחים הרפואיים ב2019. 
https://www.youtube.com/watch?v=_KqOiFxzL3I   

ולבסוף, ישראל ושכנותיה המזרח תיכוניות לא תמיד רואות את הדברים עין בעין. אבל זה איננו סוד עבור אף אחד – מי יכול לתת את הטיפול הרפואי הטוב ביותר. דוגמה טרייה לכך היא דר. יגאל רוטנשטרייך מבית החולים שיבא שטס לאחרונה לאנגליה בניסיון אחרון להציל את ראייתו של אב לשבעה מעיראק. רופאים טורקים גילו לו שישראל היא חוד החנית בתחום ניתוחי העיניים.
פורים שמח – עד לא ידע. (או לפחות עד שכולם ידעו שזאת ישראל...)


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה